Výherní příběhy - soutěž pro podporu mléčných bank

Výherní příběhy

Ve dnech 16.7. - 31.7.2018 proběhla ve spolupráci s rádiem Kiss podporující kampaň darovaného mateřského mléka, ve které jsme si připravili soutěž o 3 dárkové poukazy každý v hodnotě 1000 Kč. Vyherní poukazy výherkyně uplatní na nákup zboží na eshopech www.medela.cz nebo www.twistshake.cz do konce roku 2018.
Výherkyním moc gratulujeme a děkujeme, že můžeme příběhy sdílet :)

Příběh paní Lenky J., 57 let

Jsem dnes sice již babička a kojení je dávno za mnou, přesto si myslím, že mám k tématu mléčných bank co říci. Po porodu první dcery jsem měla spousty mléka a jistě bych nebyla tak uvědomělá, abych ho odstříkávala, odsávačka tehdy nebyla samozřejmostí, kdyby můj muž nepracoval v nemocnici v Kolíně a přebytky mateřiny pravidelně neodnášel. Stala se ze mě přímo rekordmanka a do mléčné banky jsem týdně přispívala 5 – 8 litrů mléka. A to prosím zadarmo, tenkrát se za mléko neplatilo, anebo aspoň my jsme si žádné peníze nebrali, tak nevím.
Po narození druhé dcery se situace opakovala, mléka jsem měla hodně, já byla vybavena odsávačkou, tedy jenom ruční, žádná elektrika, ale mělo to jeden velký háček, v Kolíně již mléčná banka nebyla. Zkoušeli jsme volat i do okolních nemocnic, ale nikdo neměl o mléko zájem, všechny děti měly Sunar. A tak jsem s velkou lítostí mléko vylévala do umyvadla a postupně přestala i odsávat. Proto jsem moc ráda, že banky už zase pracují a určitě by jich mělo být co nejvíce.
 

Příběh paní Jany V., 38 let

Dobrý den, chtěla bych tímto moc poděkovat za práci mléčných bank a hlavně strašně moc maminkám, které svou nesobeckostí, tím že svoje mateřské mléko jsou ochotné poskytovat ke zpracování do bank a tím pomáhají zachraňovat miminka, která se narodila předčasně a jejich maminky nemají třeba hned dost mléka, aby je mohly krmit samy. V této situaci jsem se před lety ocitla i já a můj syn, který se narodil příliš brzy a jeho porodní váha byla jenom 1125 g. Několik měsíců jsem za ním jezdila do nemocnice v Motole a snažila se mu vozit tu trošku mléka, kterou jsem byla schopná odstříkat. Ale možná vinou stresu, který jsem zažívala, jsem nakonec o mléko přišla úplně a syn byl závislý na mléku, které bylo právě z mateřských bank. Do dneska jsem za to vděčná, syn je již veliký, všechno dohnal, je z něj sportovec a jediná vzpomínka na trochu nešťastný start do života, jsou brýle, které odmala nosí.

Příběh paní Michaely L., 26 let

Také já si dovolím svým krátkým příběhem přispět. Moje dcera Anička trochu moc pospíchala na svět a narodila se už ve 28. týdnu těhotenství. Byla krásná, ale moc maličká a kojit jsem jí nemohla, musela jsem se pokusit rozkojit se pomocí odsávaček, abych jí mohla mléko alespoň nosit do nemocnice. Ze začátku to nebyla žádná sláva, odsála jsem vždycky pár kapek, ale vydržela jsem a postupně jsem měla mléka víc a víc. Začala jsem Aničku postupně i sama kojit, ale byla jsem zvyklá odsávat, tak jsem to dělala dál a mléko jsem mrazila, ani ho moje holčička nestačila vypít, proto jsem se zajímala, kam bych ho mohla dát. Zeptala jsem se sestřiček v nemocnici a ty mi poradily, abych ho nosila do mléčné banky. Nebylo to sice tak jednoduché, musela jsem ještě vyplnit dotazníky o svém zdravotním stavu a mléko se muselo vyšetřit, ale teď už ho odevzdávám pravidelně.

Příběh paní Heleny P., 33 let

Minulý víkend se mi přihodilo něco, o co bych se zde ráda podělila a snad i trochu poradila ostatním maminkám. Mám čtyřměsíční dvojčata, která nekojím, nějak nám to nešlo, ale odsávám a kluky krmím mateřským mlékem z láhve. Pořídila jsem si postupně dvě odsávačky na obě prsa a myslela si, že to mám vychytaný. Ale zrovna o víkendu jsem se přesvědčila, že to tak není, protože najednou se něco pokazilo, neodsála jsem skoro nic. Myslela jsem, že je chyba v odsávačce, ale nešlo to ani tou druhou, tak to už bylo divné. Začala jsem panikařit a hledat na internetu, co mám dělat. Reklamovat odsávačky, opravovat odsávačky, jít někam koupit mlíko? No jo, ale já chci krmit děti svým mlékem a cítila jsem, že mám prsa nalitá a rukou šlo odstříkat. Napadla mě i mléčná banka, ale ta určitě funguje jinak, nedá se tam dojít a mateřské mléko si jen tak koupit. Nakonec mě zachránila paní z Medely, když se mnou celou věc probrala a taky mi poradila, že si mám zkusit odsávačku půjčit v půjčovně, abych věděla, zda je problém opravdu v odsávačce, nebo je to moje dočasná indispozice a ujistila mě, že pokud jsem čtyři měsíce mléko měla, určitě se mi z ničeho nic neztratilo, abych byla v klidu, miminka nakrmila ze zásob mléka v ledničce a pak to v klidu zkusila znovu. A měla pravdu, opravdu to zase šlo. A proto mě tato zkušenost dovedla k tomu, že si doma vytvořím svoji „soukromou mléčnou banku“, místa v mrazáku mám dost a já budu v klidu, že mám kluky vždy čím nakrmit.

Mléko v roli zachránce životů

Mateřské mléko, podobně jako krev, patří k těm vzácným tekutinám, které dovedou pomoci zachránit lidské životy. Platí to dnes stejně jako před téměř sto lety, kdy se v Kanadě předčasně narodila paterčata - holčičky. Jejich porodník tehdy prohlásil památnou větu: „Šanci přežít mají jen tehdy, pokud budou mít inkubátory a mateřské mléko“. A tak se americké ženy rozhodly pomoci. Každou noc putovalo nočním vlakem čerstvě odstříkané mateřské mléko na ledu do Kanady. Dívky jím byly živeny téměř půl roku - a přežily. Nejen, že přežily, všechny se dožily dospělého věku. I dnes dokáže mateřské mléko se svými nedocenitelnými a nenahraditelnými složkami takto pomáhat. Jen ho musíme mít v mléčných bankách a sběrnách dostatek.

MUDr. Marcela Černá, lékařka oddělení neonatologie, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, zakladatelka první mléčné banky v ČR

Dárcovství mateřského mléka

se na první pohled může zdát Popelkou mezi ostatním dárcovstvím biologického materiálu. Nicméně současné poznání v oblasti výživy nedonošených nám poskytuje mnoho nezvratných důkazů, že z hlediska některých život ohrožujících komplikací, jako například závažné infekce či střevní záněty, ale především z pohledu dalšího vývoje nedonošených, je mateřské mléko nenahraditelné. Především pro novorozence s vysokým stupněm nezralosti a s porodní váhou často hluboko pod 1 000 g. Samozřejmě veškeré tyto výhody poskytuje především nativní mateřské mléko od vlastní maminky. Nicméně i mléko zpracované a skladované v bance mateřského mléka si ponechává mnoho z výhod, které poskytuje čerstvé mateřské mléko. Uvážíme –li že metodika šetrného zpracování a skladování dárcovského mléka v bankách se neustále vyvíjí, má před sebou dárcovství mateřského mléka rozhodně budoucnost. Zkušenosti ze zemí s vyspělou perinatologickou a neonatologickou péčí tento trend jednoznačně potvrzují.

MUDr. Milan Hanzl,PhD. primář neonatologického oddělení Perinatologického centra IP, Nemocnice České Budějovice Jak moc je důležitá

MLÉČNÁ BANKA a co to je?

Určitě jste výraz „mléčná banka“ již někdy slyšeli, ale opravdu víte, k čemu slouží? Všichni slýcháme, mléko je zdravé, mléko je škodlivé, pijte ho více, nepijte ho vůbec a každý si může o mléku vyhledat spousty informací a rozhodnout se, zda mléko ano, či ne. Ale úplně jinak je to s mlékem mateřským, jeho jedinečnost a nezastupitelnost je nezpochybnitelná. Poskytuje dítěti nejen všechny potřebné živiny a obranné látky, ale je to taky jediná vhodná potrava pro dítě do jeho zhruba šesti měsíců života. Většina maminek má mateřského mléka pro své miminko dostatek, ale co dělat, když to tak není, nebo nemohou z nějakého důvodu kojit. Potom je tady přece na výběr z celé řady umělých náhražek mléka. Jenže to není stejné, jen někdy nezbytné. Aby ale co nejvíce miminek mohlo dostávat přirozenou stravu, právě k tomu potřebujeme mléčné banky, které od matek dárkyň sbírají mateřské mléko, laboratorně jej vyšetří a pasterizují, aby bylo vhodné pro podání potřebným novorozencům. V Čechách je v současné době pouze několik mléčných bank a sběren a navíc se potýkají s nedostatkem mateřského mléka od dárkyň. Ať už je to malou informovaností, nezájmem veřejnosti nebo čímkoliv jiným, je toto potřeba změnit.

Rádi bychom vám na našich stránkách postupně přinášeli články o této problematice, potřebné informace k činnosti mléčných bank a zajímavosti o laktaci a kojení. Pro začátek přinášíme seznam mléčných bank s kontakty.

 

Mléčná banka v Praze
Ústav pro péči o matku a dítě
Podolské nábřeží 156, Praha 4, 147 00
Vedoucí lékař: MUDr. Marcela Černá tel: 296 511 522 email: mlecna.kuchyn@upmd.eu

Mléčná banka v Českých Budějovicích
Neonatologické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s.,
B. Němcové 54, 37087 České Budějovice
Staniční sestra: Mgr. Lucie Schwarzová Sestra BMM: Markéta Tůmová tel.: 387 875 738, 387 875 733

Mléčná banka v Hradci Králové
Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové
Sokolská tř. 581, 500 05 Hradec Králové
vedoucí Tkáňové ústředny: RNDr. PhMr. Lubomír Štěrba tel.: 495 833 750, 495 833 451 e-mail: mleko@fnhk.cz

Mléčná banka v Mostě
Jana Evangelisty Purkyně 270/5 434 64 Most Tel.: 478 032 160
Veronika Adamcová veronika.adamcova@kzcr.eu