Lejla Abbasová: "Hlavně se z toho nezbláznit."

Kojení a podávání mateřského mléka dvojčátkům

Mockrát děkujeme Lejle Abbasové, která se s námi podělila o své zkušenosti s péčí o čerstvě narozená dvojčátka.
V případě předčasného porodu nebo porodu císařským řezem je často potřebné podpořit zahájení tvorby mateřského mléka. Pro nastartování laktace je velikým pomocníkem profesionální výkonná odsávačka Symphony, kterou jsou vybaveny téměř všechny porodnice v ČR. Tuto odsávačku si následně mohou maminky zapůjčit domů v našich rentálních stanicích.

Jak Lejle Abbasové pomáhá Medela odsávačka?

Gratulujeme Vám k narození dvojčat. Plánovala jste vždycky velkou rodinu?
Neplánovala, ale obdivovala jsem je a říkala si, že by to bylo hezký, kdybych měla víc dětí. Ale ani ve snu mě nenapadlo, že by se mi to opravdu podařilo. Mám teď 4 vlastní děti a jedno partnerovo. Navíc jsem vždycky chtěla sudý počet dětí, ale že to nebudou dvě, to jsem tedy nečekala... :)

Připravovala jste se nějak na třetí mateřství, třeba na nějakém předporodním kurzu, nebo se spoléháte na své předchozí zkušenosti a instinkt?
Já se nepřipravovala při žádném těhotenství, rozhodně ne fyzicky a ne tím “biflováním” knih. U prvorozeného Davida mě to překvapivě ani nenapadlo. Těhotenství jsem měla bezproblémové a říkala jsem si, že nemá smysl nic řešit do okamžiku, dokud mimino není na světě. Stejně je každé jiné a díky tomu s každým řešíte úplně jiné situace. Což už teď můžu potvrdit :) Připravovala jsem se na porod Iman, protože ten proběhl doma. Ale spíš po stránce praktické a instinktivní. Daleko víc jsem se poslouchala, i proto, že jsem měla vedle sebe po celou dobu těhotenství i porodní asistentku, která mě vyšetřovala ještě těmi tradičními metodami, bez přístrojů. Bylo zajímavé sledovat, jak se až neskutečně shodují s výsledky z nemocnice. Chodila jsem totiž většinou na obě kontroly v ten samý den. A v případě dvojčat mě spíš zajímalo, co bude po narození, kojení, spaní, spíš praktické věci. Co se týče porodu, neplánovala jsem vlastně nic, protože jsem věděla, že je ve hře tolik neznámých, že by to nemělo ani smysl. Věděla jsem, že udělám všechno proto, abych nešla na císaře a zároveň si ve snu přála, abych mohla rodit doma. A koukejte, jak to dopadlo…

Kojila jste obě své děti? Jak dlouho? A plánujete to i u dvojčat?
Kojila a kojit plánuji. Davida jsem kojila do jeho 17 měsíců, odstavil by se sám v roce, ale já jsem s ním v jeho 13 měsících letěla do Sudánu, tak jsem chtěla, aby na mléku ještě byl, z praktických i zdravotních důvodů. Po návratu jsem šla na plánovanou operaci kolene, tehdy lékaři říkali, abych Davida odstavila, že už po narkóze, a následné 14 denní hospitalizaci, mít mléko nebudu. A já kojila ještě dalších několik týdnů. Iman jsem plánovala kojit alespoň rok. Ta se ovšem v 7. měsíci sama odstavila, ze dne na den a navíc z režimu kojení po dvou hodinách. Dost mě to zaskočilo, především i proto, že jsem sebou samozřejmě neměla žádnou náhradní variantu. Takže začalo shánění a překvapivé zjištění, že mléka sice jsou, ale většinou obsahují všechno, jen ne to mléko… Naštěstí jsem ve finále sehnala přijatelný kompromis. Jak to bude se dvojčaty zatím netuším, ale už teď, kdy byli 5 týdnů v péči porodnice v Podolí, jsem jim nosila svoje mléko. Každý den jsem odstříkávala 4 hodiny čistého času, což je tedy pro mne naprosto šílený časový úsek. Navíc když k tomu připočtete 5 hodin, které jsem každý den trávila v Podolí s kluky. Takže se jako dar z nebes v mém životě objevila odsávačka Medela Freestyle, která mi umožňuje být plně mobilní. Tudíž mohu uvařit, hrát si se synem, vyřídit emaily. A když potřebuji, aby si prsa odpočinula, nenechám dopustit na Medela Symphony.

Jste hodně aktivní žena, cestujete, založila jste nadaci Asante Kenya. Syn půjde v září do školy, k tomu malá dcerka a ještě navíc dvojčátka. Jak to zvládáte? Počítáte s pomocí rodiny nebo půjde práce na nějaký čas stranou a budete máma na plný úvazek?
Bez extrémní pomoci partnera a mámy bych absolutně nezvládla každodenní dojíždění za klukama. A od září u nás má být paní na pomoc s dětmi a zároveň úklid, taková moje druhá ruka. Nejsme domluvené na plný úvazek, ale když to teď vidím, nejsem si jistá, jestli její úvazek nepřehodnotím… Dvojčata, roční holčička, David v první třídě a domácnost bude vážně velký kalup :)

 

Se staršími dětmi jste cestovala, plánujete i dvojčata vzít do Afriky? Pokud ano, počítáte v tom případě s využitím odsávačky, abyste měla pro děti dostatek mléka?
Rozhodně. Plánujeme příští léto, to už klukům bude rok, Imi dva a David bude mít letní prázdniny. A pokud budu stále ještě kojit, odsávačku rozhodně plánuji!

Pokud byste měla nadbytek mateřského mléka, byla byste ochotná sbírat ho pro potřeby mléčné banky?
Kluci dostávali na začátku, než se mi rozjela laktace, mléko z banky. Já ho mám tolik, že pravděpodobně zůstane právě v mléčné bance. Já si ho vyprodukuji dost, aspoň to tak teď vypadá. Mimochodem je to poprvé, kdy ho mám takový nadbytek. A jsem přesvědčená , že je to stimulací obou prsou najednou. Ten rozdíl oproti Iman a Davida je obrovský.

Chtěla byste maminkám něco vzkázat? Nějaké Vaše osobní krédo či životní poznatek?
Hlavně se z toho nezbláznit. Tím se teď míním řídit já :)