Aktuální informace provoz společnosti
i přes mimořádná opatření stále fungujeme téměř v plném rozsahu. Jsme pro Vás k dispozici telefonicky a na emailu. Převážná část našich kolegů pracuje v režimu home office. Náš servisní tým a logistika skladu jsou v plném provozu.
Máme k dispozici moderní komunikační technologie a jsme připraveni vás obsloužit. Snažíme se, aby naše kvalita služeb zůstala stejná jako dříve.Neváhejte nás kdykoliv kontaktovat a těšíme se i nyní na spolupráci s Vámi.Velké díky Vám všem ve zdravotnických provozech, kteří s vypětím všech sil pečujete o naše zdraví!
Pár příjemných myšlenek od naší kolegyně Mgr. Jany Křemenové
Svět a život v něm se nezastavil - to jenom tak někdy vypadá.
Děti se rodí a rodit budou! Z rodiček se stále stejně stávají šestinedělky s nadějí, že s hormonální poporodní bouří přijde nalití prsou a po pár mililitrech mleziva přijdou desítky mililitrů mateřského mléka! Novorozenec a jeho matka se opět spolu propojují spojením přes bradavku a novorozenec dostává prostřednictvím kojení to vše potřebné a téměř nezastupitelné, co jsme si již tolikrát říkali. A to chce čas a klid. Máte teď více času? Využijte ho o to víc pro sebe a pro své dítě. To, že je většina obchodů zavřených? Alespoň vás neláká zbytečně tam chodit! Že jsou bary a hospody zavřené? Otcové oslaví narození potomků jindy. Teď mohou být střízliví a s čistou hlavou se učit být podporujícím partnerem a trpělivým otcem. Jsou s vámi doma! Že mají mnozí home office, také není k zahození! A když se dobře rozkojíte a mléko poteče proudem, zvládnete lépe i možné ekonomické obtíže, neboť mateřské mléko je téměř zadarmo!
A nakonec! Příroda už dávno věděla, že matku a její dítě je třeba chránit. A tak vymyslela kojení, aby je chránila - oba!
A tak se nebojte. Víte, že ze strachu člověk dělá chyby a kdo ví co ještě... a také může ztratit mléko! A tak zle není! A kdyby náhodou bylo třeba rady a pomoci, jsme tu stále pro vás!
Koronavirus: Informace týkající se těhotných a kojících maminek
Těhotenství
Jsem těhotná. Ublíží nějak dítěti, pokud se nakazím virem COVID-19?
Dle CDC v současnosti neexistuje dostatek důkazů na zjištění, jestli se virus přenáší z matky na dítě během těhotenství anebo o možném vlivu, který může mít na dítě. Momentálně je to ale ve stádiu zkoumání. Existuje malé procento případů, kdy byly zaznamenané problémy během těhotenství nebo porodu (např. předčasný porod), není však potvrzené, jestli tyto výsledky souvisely s nakažením v těhotenství virem COVID-19.
Co když jsem těhotná a setkám se s osobou, která je nakažená virem COVID-19, budu moci kojit?
Ano. Mateřské mléko je nejlepší forma výživy pro Vašeho novorozence. Mateřské mléko poskytuje ochranu proti mnohým nemocem. Podle Academy of Breastfeeding Medicine (Akademie kojení), WHO a CDC , pokud máte v plánu kojit nebo podávat mateřské mléko svému dítěti, i pokud máte příznaky viru nebo jste mu byla někdy vystavená, určitě doporučují kojit. Pokud byste mohla být infekční, musíte dodržovat všechna potřebná opatření , abyste zamezila šíření viru na Vaše dítě, to znamená umývat ruce před tím, než vezmete dítě do rukou nebo nošení roušky během tělesného kontaktu s dítětem (např. během kojení.)
Jsem těhotná. Jsou těhotné ženy náchylnější na nakažení COVID-19?
The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG, Vysoká škola porodníků a gynekologů) uvádí, že těhotné ženy se nezdají být náchylnější k důsledkům infekce COVID-19 než běžná populace. Těhotné ženy prožívají změny ve svém těle, které mohou zvýšit riziko některých infekcí. Je známo, že u virů stejné skupiny jako COVID-19 a dalších virových respiračních infekcí, jako je chřipka, měly ženy vyšší riziko vzniku závažných onemocnění. Proto CDC říká, že je u těhotných žen vždy důležité, aby se chránily před onemocněními.
Jsem těhotná. Jak se mám chránit před COVID-19 v průběhu těhotenství?
Těhotné ženy by se měly chovat stejně jako široká veřejnost, aby předešly infekci. Přečtěte si odpověď na otázku: Jak mohu ochránit sebe a ostatní? v sekci Všeobecné dotazy.
Co se stane, když žena nakažená COVID-19 porodí?
Dle nového pokynu AAP ze dne 22. července 2020 týkajícího se oddělení maminek a dětí, můžou matky s podezřením nebo potvrzením na vir COVID-19 zůstat na pokoji se svým miminkem, pokud jsou splněna opatření na ochranu dítěte před infekcemi dýchacích cest matky.
Podle CDC, pokud je potřeba prodloužit dočasné odloučení matky a dítěte, zejména proto, že matka potřebuje lékařskou péči, doporučuje se dítěti poskytnout odsáté mateřské mléko. Pokud je to možné, matce by měla být poskytnuta vyhrazená odsávačka mateřského mléka. V případě, že tato možnost není, může matka využít odsávačku, která je určená pro více uživatelů. Před použitím jinou matkou je potřeba věnovat zvláštní pozornost čištění a dezinfekci odsávačky. Přečtěte si odpověď na otázku: Jaká jsou doporučení pro použití zařízení Medela, pokud je matka hospitalizována kvůli onemocnění koronavirem? v sekci Používání odsávaček mléka a jiných pomůcek. Johns Hopkins Medicine uvádí, že jakmile se příznaky matky zlepší a ona i její dítě jsou připraveny k propuštění z nemocnice, je možné, aby matka buď pokračovala v používání odsátého mateřského mléka anebo kojila. K tomu je ale nutné přijat nezbytná opatření, aby se zabránilo šíření viru na dítě, mezi které patří mytí rukou před držením dítěte a nošení roušky v těsném kontaktu s dítětem.
Kojení
Mohu kojit, pokud jsem pozitivně testovaná na virus COVID-19? Může mateřské mléko přenášet tento virus?
UNICEF, Academy of Breastfeeding Medicine (Akademie kojení), WHO a CDC uvádí, že vzhledem k výhodám kojení a zanedbatelnému podílu případů přenosu jiných respiračních virů přes mateřské mléko, může matka pokračovat v kojení, pokud zároveň dodržuje všechna potřebná opatření.
Současné omezené studie testované na kojících ženách s diagnostikovaným virem COVID-19 neprokazují přítomnost viru v mateřském mléce.
Není známo, zda matky s COVID-19 mohou virus přenášet prostřednictvím mateřského mléka.
V současné době není primárním problémem, zda virus může být přenášen mateřským mlékem, ale spíše to, zda infikovaná matka může virus přenášet prostřednictvím respiračních kapiček.
Opatření, která zabrání šíření viru na dítě, zahrnují mytí rukou před tím, než dítě matka vezme do rukou, a při těsném kontaktu s dítětem použít roušku. Pokud jste však nakažená, dodržujte ta stejná opatření.
Je kojení bezpečné vzhledem k riziku, že bych se mohla nakazit COVID-19? Měla bych přejít na umělou výživu?
UNICEF uvádí, že kojení je nejbezpečnější a nejspolehlivější metodou výživy kojenců v případě nouze. Článek v Harvard Medical School Trends in Medicine zmiňuje, že vzhledem k riziku, že se COVID-19 může rozšířit v továrnách výrobců a skladech s umělou výživou, existuje riziko přerušení dodavatelského řetězce, pokud je třeba tyto továrny a sklady odstavit. Nedávný výzkum ukázal specifické výhody poskytování mateřského mléka, které souvisí se situací kolem COVID-19. Vědci v Číně a USA nedávno našli protilátky proti novému koronaviru v mléce matek, které dříve měly COVID-19, což dále podporuje doporučení pokračovat v kojení. Vzhledem k výhodám kojení a současným důkazům o zanedbatelné roli mateřského mléka při přenosu dalších respiračních virů, jak uvádí UNICEF, Akademie kojení, WHO a CDC, můžete pokračovat v kojení.
Pokud mám COVID-19 a můj zdravotní stav mi nedovoluje kojit, nebo jsem byla po určitou dobu oddělena od svého dítěte, mohu začít znovu kojit?
Pokud jste byli od svého dítěte po určitou dobu odděleni a kojení bylo přerušeno, je obecně možné znovu nastartovat laktaci, když jste znovu s dítětem, a stojí za to to vyzkoušet, i když návrat k plnému kojení není vždy dosažitelný. Pokyny UNICEF ve Velké Británii vám mohou pomoci znovu obnovit produkci mléka a pokračovat v kojení. Tomuto se říká relaktace. WHO a UNICEF UK doporučují následující nezbytná opatření pro řízení kojení za účelem relaktace: • Zahajte akce ke zvýšení hormonální odezvy, včetně častého kontaktu kůže na kůži, mazlení na prsech a masáž prsou. • Masáž prsou a odstříkání či odsání mléka 8-10x během dne nebo mezi krmením může pomoci laktaci při separaci od dítěte. • Dítě by mělo sát pravidelně z obou prsou aspoň 8-12x během 24 hodin a to alespoň 15 minut z každého prsu. Zvažte kojení v noci. • Zkuste mít dítě u prsu i v případě kdy odsáváte. • Díte by mělo být správně přiloženo k prsu pro efektivní sání a aby se zabránilo poškození bradavek. • Kontrolujte stolici a moč dítěte. • Kontaktujte laktačního poradce a získejte další pokyny a podporu pro obnovení produkce mléka a kontrolujte růstu vašeho dítěte.
Používání odsávaček mléka a jiných pomůcek
Jaké jsou pokyny ke skladování mateřského mléko, pokud jsem nakažená COVID-19?
Akademie kojení (Academy of Breastfeeding Medicine) říká, ačkoli stále není známé, jestli může být mateřské mléko přenašečem viru z matky na dítě, dosavadní studie ukazují, že virus se v mléku nenachází. Proto můžete postupovat dle všeobecných pokynů na skladovaní mléka (ABM a HMBANA ).
Pokud jste mléko odsáli bezpečně a s dodržením hygienických zásad, můžete ho skladovat při pokojové teplotě, v chladničce nebo mrazničce, podle toho, kdy ho budete chtít použít.
POKOJOVÁ TEPLOTA 16 °C až 25 °C:
Nejlépe do 4 hodin. Do 6 hodin pokud bylo mléko odsáté ve velmi čistých podmínkách.*
CHLADNIČKA 4 °C nebo méně:
Nejlépe do 3 dní. Do 5 dní pokud bylo mléko odsáté ve velmi čistých podmínkách.*
MRAZNIČKA -18 °C nebo méně:
Nejlépe do 6 měsíců. Do 9 měsíců pokud bylo mléko odsáté ve velmi čistých podmínkách.*
DŘÍVE ZAMRAZENÉ MLÉKO A ROZMRAŽENÉ V CHLADNIČCE"
Do 2 hodin při pokojové teplotě. Do 24 hodin v chladničce. Znovu nezmrazujte
* Velmi čisté podmínky znamenají důsledné dodržování pokynů uvedených v našem článku o čištění a dezinfekci Vaší odsávačky mléka a CDC . Tyto pokyny na skladování a rozmrazování mateřského mléka jsou doporučované - další informace získáte u své laktační poradkyně a nebo specialisty na kojení.
Pokud se Vaše dítě nachází na novorozenecké jednotce intenzivní péče (NJIP) nebo na oddělení intermediární péče, může Vaše nemocnice vyžadovat přísnější opatření na čištění a skladování Pokud chladíte nebo mrazíte odsáté mléko, vždy označte láhev nebo sáček s množstvím a datem, kdy bylo odsáté, abyste měli přehled o skladovaném mléku.
Jaká jsou doporučení na používání pomůcek Medela, pokud je matka v karanténě z důvodu koronaviru?
Podle Akademie kojení (Academy of Breastfeeding Medicine), pokud matka plánuje kojit nebo pokračovat v kojení, určitě by měla odsávat mléko, aby zahájila a budovala/udržela laktaci. Pokud je to možné, nemocnice by měla poskytnout vyhrazenou odsávačku. Před odsáváním a dotykem jakýchkoli částí odsávačky nebo láhve by si matky měly důkladně umýt ruce a udělat potřebné opatření, jako je například nošení roušky po dobu nejméně 5-7 dní, než se výrazně nezlepší kašel a respirační sekrece. Po každém odsávání by všechny díly, které přišly do kontaktu s mlékem, měly být vyčištěné, dle doporučení nemocnice pro správné čištění odsávací soupravy a vnější část celé odsávačky, stejně jako láhve by se měli dezinfikovat pomocí 70% etanolu nebo jiného dezinfekčního prostředku účinného proti SARS-CoV-2.
Jak dlouho může koronavirus zůstat na povrchu, jako například na odsávačce/odsávacích soupravách/příslušenství?
Dle nové studie National Institutes of Health, CDC, UCLA a Princeton University scientists in The New Englad journal of Medicine autoři zjistili, že závažný akutní respirační syndrom koronavirus 2 (SARS-CoV-2) byl zaznamenaný následovně:
V aerosolech - až 3 hodiny
Na mědi - až 4 hodiny
Na kartonu - až 24 hodin
Na plastech - od 48 až do 72 hodin
Na nerezové oceli - od 48 až do 72 hodin
Jak bych měla čistit svoji odsávačku pokud mám COVID-19?
Pokud používáte prsní odsávačku na odsávání mateřského mléka, před dotekem kterýchkoli částí odsávačky nebo láhve si umyjte ruce a po každém použití postupujte dle doporučení CDC pro správné čištění odsávací soupravy. Dle doporučení, by měl podávat odsáté mléko dítěti někdo, kdo není nemocný.
Jak bezpečně používat zapůjčené pomůcky Medela, pokud jsem doma v karanténě kvůli COVID-19?
1. Pokud jste si domů zapůjčili odsávačku Symphony, prosím berte na vědomí, že každá odsávačka se čistí vodou a mýdlem a následně se dezinfikuje běžně používanými dezinfekčními prostředky, které jsou účinné proti koronavirům.
2. Při používání prsní odsávačky na odsávání mateřského mléka, ať už se jedná o zápůjční nebo osobní odsávačku zakoupenou, vždy si umyjte ruce, než se budete dotýkat dílů odsávačky nebo lahví a po každém použití postupujte podle doporučení CDC pro správné čištění odsávací soupravy. Dle doporučení , by měl podávat odsáté mléko dítěti někdo, kdo není nemocný.
3. Při vrácení pronajaté odsávačky, prosím, odsávačku vč. kufru dezinfikujte.
Mohu použít mléko nasbírané v miskách k zachycení mléka?
Medela misky k zachycení mléka jsou užitečné pomůcky ke kojení určené pro kojící ženy, které mají bolavé bradavky nebo jim uniká mateřské mléko. Chrání bolavé bradavky před dalším oděrem a umožňují sběr mléka mezi krmením. Mléko nasbírané v těchto miskách by se mělo zlikvidovat a nepodávat dítěti.
Zničí myčka nádobí virus na povrchu odsávacích souprav?
I když o tomto novém koronaviru SARS-CoV-2 ještě stále hodně nevíme, předpokládá se, že většina ostatních virů je zničená při teplotě varu. Pokud používáte prsní odsávačku na odsávání mateřského mléka, vždy si umyjte ruce, než se budete dotýkat dílů odsávačky nebo lahví a po každém použití postupujte podle doporučení CDC pro správné čištění odsávací soupravy.
Pro extra zničení bakterií, dezinfikujte díly odsávačky nejméně jedenkrát denně po jejich vyčištění. Díly je možné dezinfikovat pomocí páry, vroucí vody nebo v myčce nádobí s nastavením dezinfekce.
Calma láhev / kontaktní kojicí kloboučky /pomůcky ke krmení / láhve / dudlíky se čistí po použití. Mohu dezinfikovat častěji?
Pomůcky ke krmení kojence, láhve, savičky, by se měly po použití vyčistit dle doporučení CDC pro čištění pomůcek ke krmení kojenců .
Pro extra zničení bakterií, jedenkrát denně po jejich vyčištění pomůcky dezinfikujte pomocí páry, vroucí vody nebo v myčce nádobí s nastavením dezinfekce.
Pokud je Vaše dítě hospitalizované, postupujte podle pokynů zdravotníka pro čištění pomůcek ke krmení kojenců.
Zničí se koronavirus vyvařením příslušenství odsávačky ve vodě?
I když o COVID-19 ještě stále hodně nevíme, předpokládá se, že většina ostatních virů je zničená při teplotě varu. Pokud používáte prsní odsávačku na odsávání mateřského mléka, vždy si umyjte ruce, než se budete dotýkat dílů odsávačky nebo lahví a po každém použití postupujte podle doporučení CDC pro správné čištění odsávací soupravy.
Pro extra zničení bakterií, dezinfikujte díly odsávačky nejméně jedenkrát denně po jejich vyčištění. Díly je možné dezinfikovat pomocí páry, vroucí vody nebo v myčce nádobí s nastavením dezinfekce.
Po očištění dílů / pomůcek je nechte důkladně oschnout na vzduchu, abyste zabránili množení bakterií a plísní. Po vyschnutí by se měly pomůcky skladovat v čistém, chráněném prostředí, aby se zabránilo kontaminaci po dobu skladování.
Je bezpečné používat sdílenou odsávačku Symphony s ostatními maminkami v nemocnici, pokud nemám vyhrazenou odsávačku u své postele?
Odsávačky Symphony jsou navržené pro užívání více maminkami. Před použitím odsávačky jinou maminkou ji zdravotnický personál vyčistí a vydezinfikuje. Kromě toho, pokud používáte prsní odsávačku na odsávání mateřského mléka, vždy si umyjte ruce, než se budete dotýkat dílů odsávačky nebo lahví a po každém použití postupujte podle doporučení CDC pro správné čištění odsávací soupravy.
Mohou kojenci na novorozenecké JIP dostávat dárcovské mléko? Je to bezpečné, pokud jde o COVID-19?
Současně probíhající studie ve spolupráci s kojícími ženami s infekcí COVID-19 a jinými infekcemi koronaviry nezjistily přítomnost virus v mateřském mléce. Není známo, zda matky s COVID-19 mohou virus přenášet prostřednictvím mateřského mléka. Dárcovské mléko je ve většině zemí pasterizováno a je známo, že další koronaviry jsou ničeny pasterizací. V současné době však neexistuje žádný důkaz, který by informoval o tom, zda by virus způsobující COVID-19, SARS-CoV-2 (pokud je přítomen) byl podobně zničen. Další informace jsou k dispozici v prohlášení European Milk Bank Association a the Human Milk Banking Association of North America.
Mohla bych se nakazit virem COVID-19 z kontaminované zapůjčené odsávačky?
Vyškolení zaměstnanci provádějí čištění a servis zapůjčených odsávaček. Odsávačky jsou vyčištěny vodou a mýdlem a poté dezinfikovány, než je může použít jiná matka. Existuje mnoho dezinfekčních prostředků, včetně běžně používaných nemocničních dezinfekčních prostředků, které jsou aktivní proti obaleným virům, jako je nový koronavirus. V současné době doporučení WHO zahrnují použití: • 70% ethanol k dezinfekci opakovaně použitelných vyhrazených zařízení (např. Teploměrů) mezi použitím • Chlornan sodný při 0,5% (ekvivalent 5 000 ppm) pro dezinfekci často dotknutých povrchů v domácnostech nebo zdravotnických zařízeních Dezinfekční prostředky na bázi alkoholu jsou schváleny pro Symphony a prokázaly se účinné proti SARS-CoV-2. Pokud k odsávání mateřského mléka používáte odsávačku, ať už jde o zapůjčenou odsávačku nebo osobní odsávačku z obchodu, umyjte si ruce dříve, než se dotknete jakékoli součásti odsávačky nebo láhve, a po každém použití se řiďte doporučeními CDC pro správné čištění odsávací soupravy. Když je čas vrátit odsávačku Symphony do rentální stanice, prosím dezinfikujte odsávačku a kufr pomocí dezinfekčního prostředku na bázi alkoholu.
Jaké je doporučení pro použití opakovaně použitelných odsávacích setů během pandemie?
Je moudré zvolit používání pouze jednoho uživatele. Použití více než jednou matkou bez dostatečné sterilizace může představovat zdravotní riziko a může způsobit křížovou kontaminaci.
Dokáže Medela dodávat produkty? Bude k dispozici dostatek dodávek setů pro odsávání mléka?
Pečlivě spravujeme celý náš dodavatelský řetězec a vybudovali jsme specializovaný tým COVID-19, který průběžně vyhodnocuje situaci a spolupracuje s našimi dodavateli a partnery, abychom zajistili včasné dodání našich produktů a pokračující bezpečnou výrobu. I když v současné době nelze vyloučit některá zpoždění jednotlivých produktů, v současné době neočekáváme žádný významný dopad na naši schopnost dodávat našim zákazníkům požadované produkty. Situace zůstává samozřejmě velmi dynamická a tyto informace budeme podle potřeby aktualizovat.
Mám zhoršený zdravotní stav a bylo mi doporučeno se izolovat, ale odsávám pro své dítě, které je uložené na JIP pro novorozence. Co mám dělat?
Gratulujeme k tomu, že i nadále odsáváte mateřské mléko pro vaše dítě, které je uloženo na JIP pro novorozence! The Academy of Breastfeeding Medicine doporučuje, abyste před odsátím mateřského mléka, a předtím, než se dotknete jakékoli součásti odsávačky nebo láhve, měli byste si řádně umýt ruce a přijmout nezbytná opatření, jako je nosit obličejovou masku po dobu nejméně 5-7 dnů, dokud se kašel a respirační sekrece dramaticky nezlepší. Po každé odsávací relaci by měly být všechny části, které přicházejí do styku s mateřským mlékem, důkladně omyty dle doporučení CDC pro správné čištění setu odsávačky a vnější části celé odsávačky by měly být řádně dezinfikovány pomocí 70% ethanolu nebo jiného dezinfekčního činidla, které je aktivní proti koronavirusu . Jednotka intenzivní péče o novorozence ve vaší nemocnici vám může poskytnout sběrné láhve k odsávání a uložení vašeho mateřského mléka. Pro skladování lidského mléka jsou přijatelné čisté obaly vyrobené z potravinářského tvrdého plastu nebo skla bez obsahu BPA. Nádoby by měly mít víčka odolná proti úniku. Měli byste se řídit pokyny pro skladování mateřského mléka pro předčasně narozené děti a vysoce rizikové kojence nebo podle pokynů JIP pro novorozence. Při označování odsátého mléka postupujte podle pokynů vaší JIP pro novorozence. Odsáté mateřské mléko by mělo být ihned po odsátí chlazeno nebo zmrazeno. Zajistěte, aby odsáté mléko zůstalo během přepravy na JIP pro novorozence v chlazeném nebo zmrazeném stavu. Nádoby umístěte do izolovaného kontejneru vhodného pro přepravu s chladícím médiem. Chladící médium je vhodnější než kostky ledu k udržení mléka studeného nebo zmrazeného.
Jsem v nemocnici se symptomy a potřebuji odsát mléko pro své předčasně narozené dítě. Mohu to udělat?
Ano. Podle Academy of Breastfeeding Medicine, WHO a CDC, pokud máte COVID-19 a máte v plánu kojit nebo poskytnout mléko svému dítěti, jste povzbuzována k odsávání svého mléka, aby se vám spustila laktace, budovala a udržovala tvorba vašeho mléka. UNICEF UK uvádí, že propagace, ochrana a podpora kojení by měla pokračovat pro všechny nemocné a předčasně narozené děti v dočasné nebo novorozenecké péči. Podle profesorky Pauly Meier a docentky Aloky Patel, pro děti uložené na JIP je mateřské mléko ještě důležitější, protože snižuje riziko všech typů infekcí. Nedávný výzkum ukázal konkrétní výhody poskytování mateřského mléka, které souvisejí se situací COVID-19. Vědci v Číně a USA nedávno našli protilátky proti novému koronavirus v mléce matek, které dříve měly COVID-19, což dále podporuje doporučení pokračovat v kojení. Doporučujeme, abyste si promluvili s personálem nemocnice a dodržovali specifické doporučení a zásady vaší JIS pro novorozence týkající se odsávání mléka, označování, chlazení nebo zmrazení mateřského mléka a jeho přepravy na JIP. Přečtěte si také odpověď na otázku Mohu použít nemocniční odsávačku / rentálnu odsávačku, pokud mám COVID-19? v sekci Používání odsávaček mléka a jiných pomůcek.
Je bezpečné skladovat odsávací pomůcky v suchém prostředí?
Ano. Po každém odsávání by měly být všechny části, které přicházejí do styku s mateřským mlékem, důkladně omyté podle doporučení CDC pro ŘÁDNĚ čištění odsávací soupravy. Toto doporučení uvádí, že čisticí pomůcky na odsávačky a kartáče na láhve by se před uskladněním měli nechat důkladně vysušit na vzduchu, což pomůže zabránit růstu bakterií a plísním. Po úplném uschnutí by měly být předměty skladovány v čistém, chráněném prostředí, aby se během skladování zabránilo kontaminaci.
Mohu mléko odsáté doma přinést svému dítěti na JIP pro novorozence?
Mateřské mléko je pro většinu kojenců nejlepším zdrojem výživy a poskytuje ochranu před mnoha nemocemi. Jak však poznamenává CDC, o viru COVID-19 není zatím mnoho známo. The Academy of Breastfeeding Medicine uvádí, že v současné dostupných studiích se ženami s COVID-19 a dalšími infekcemi koronaviru nebyl virus detekován v mateřském mléce. Je důležité dodržovat přísné postupy čištění, pokud používáte k odsávání mateřského mléka mateřskou odsávačku, umyjte si ruce dříve, než se dotknete jakýchkoli částí odsávačky nebo láhve, a po každém použití se řiďte doporučeními CDC pro správné čištění soupravy odsávačky. Doporučujeme, abyste se seznámili s pokyny CDC a dodržovali doporučení a zásady JIP týkající se označování, chlazení nebo zmrazení mateřského mléka a jeho přepravy na JIP.
Všeobecné dotazy
Jak mohu chránit sebe a ostatní?
Oficiální instituce jako WHO a UNICEF doporučují:
1. Často a důkladně si umývejte ruce vodou a mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem a vyvarujte se kontaktu s nemocnými lidmi. Dále se nedotýkejte očí, nosu a úst neumytýma rukama.
2. Při kašli a kýchání si zakryjte ústa kapesníkem, vyhoďte ho do uzavřeného odpadkového koše a umyjte si ruce, čímž budete minimalizovat riziko šíření infekce a nákazy.
3. Během pozdravu se vyhněte podání ruky, objímání a políbení. 4. Vyhýbejte se blízkému kontaktu s lidmi, kteří jsou evidentně nemocní.
5. Udržujte si dostatečnou vzdálenost od ostatních osob.
6. Pokud se necítíte dobře, zůstaňte doma. Pokud máte horečku, kašel a potíže s dýcháním, vyhledejte lékařskou pomoc a předem zavolejte. Postupujte podle pokynů místních zdravotnických institucí.
Jak ochráním své dítě před COVID-19?
Mateřské mléko je nejlepším zdrojem výživy pro většinu novorozenců a poskytuje ochranu před mnoha nemocemi. Ale jak uvádí CDC o tomto viru zatím moc nevíme. Pokud jste těhotná nebo kojíte, doporučujeme Vám pročíst pokyny CDC a v případě jakýchkoli konkrétních obav kontaktujte lékaře.
1. Často a důkladně si umývejte ruce vodou a mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem na bázi alkoholu.
2. Vyhýbejte se osobám, které jsou nemocné (kašel a kýchání).
3. Denně čistěte a dezinfikujte povrchy ve společných prostorech domácnosti (např. stoly, židle s pevnou opěrkou, kliky, vypínače světla, dálkové ovladače, toalety, umyvadla, pracovní desky, rukojeti).
4. Věci vč. plyšových hraček perte dle pokynů výrobce. Pokud je to možné, perte oblečení na nejvyšší možnou teplotu a nechte je zcela vysušit. Špinavé prádlo nemocné osoby můžete prát s oblečením ostatních osob.
Kompletní přehled pokynů CDC týkajících se COVID-19 najdete na:
www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-guidance-breastfeeding.html.
Doporučení UNICEF najdete na:
www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know
Pokud máte další otázky nebo obavy, obraťte se na svého lékaře.
Jak se šíří koronavirus COVID-19?
O šíření choroby se stále mnoho neví. UNICEF , CDC a WHO uvádějí, že k šíření z osoby na osobu dochází hlavně vdechnutím kapének produkovaných v dýchacích cestách, které vznikají pokud, infikovaná osoba kašle nebo kýchá (tzv. kapénková infekce), podobně jako se šíří chřipka (influenza) a jiné respirační patogeny. Tyto respirační kapénky také přistávají na předmětech nebo površích a osoby, které se dotýkají těchto kontaminovaných povrchů, se mohou nakazit následným dotykem očí, nosu nebo úst kontaminovanýma rukama. Virus COVID-19 může na povrchu přežít několik hodin, ale jednoduché dezinfekční prostředky ho dokáží zabít.
Jaké jsou symptomy nakažení coronavirusem?
Mezi hlavní symptomy patří:
1. horečka (více než 37,8 °C)
2. kašel, tzn. akutní (který se náhle objevil) kašel a/nebo
3. dušnost nebo dýchací potíže a/nebo únava
Pro zdravotníky
O čem by měli zdravotníci informovat matky při čištění odsávačky (Symphony nebo osobní zakoupené odsávačky) během pandemie?
Symphony je nemocniční prsní odsávačka pro užívání více maminkami k odsátí mléka v nemocničním, ambulatním nebo domácím prostředí. Odsávačky Symphony jsou k dispozici k zapůjčení v lékárnách / rentálních stanicích a jsou servisované, čištěné a dezinfikované před použitím jinou matkou.
Osobní odsávačky, jako Harmony, Swing, Swing Maxi, Freestyle jsou navržené pro používání pouze jednou matkou. Z technických (výkonnostních) a hygienických důvodů nebo možné kontaminace by se neměli tyto odsávačky sdílet mezi maminkami. Zamyslete se nad zubním kartáčkem, jedná se také o produkt pro osobní používání.
Při používání nemocniční nebo osobní odsávačky mléka by se měli po každém odsávání všechny díly, které přichází do kontaktu s mateřským mlékem, důkladně vyčistit dle doporučení CDC pro správné čištění odsávací soupravy.
Jaké jsou doporučeni pro manipulaci s nádobami s mateřským mlékem odsátým matkou, které má podezření na pozitivní test na COVID-19 nebo už je pozitivní v nemocničním prostředí?
Technika přenášení lahví Pro všechny informace navštivte webovou stránku HMBANA • Během rutinní péče, sestřička, která se stará o matku, musí provádět hygienu rukou a používat osobní ochranné prostředky. • Sestra by měla převzít nádobu / y s mateřským mlékem s čistou rukou v rukavici a otevřít dveře do pacientčiného pokoje s její druhou rukou. • Zdravotní sestra jednoduše nalije láhve do čistého úložného sáčku, který drží otevřený druhá "čistá" zdravotní sestra, která stojí mimo místnosti. • "Čistá" zdravotní sestra přepraví sáček na novorozeneckou jednotku k použití. HMBANA doporučuje, aby v případě, že tým pro kontrolu infekcí vaší nemocnice vyžaduje další preventivní opatření, byla použita technika aseptického přenosu mléka na bezpečný transport mléka do nového skladovacího kontejneru. Upozorňujeme, že technika přenosu lahví je upřednostňovanou metodou na ochranu množství a kvality mateřského mléka (např. Potenciální ztráta tuku při přenosu mleziva). Technika aseptického přenosu mléka Pokud tým pro kontrolu infekcí ve vaší nemocnici vyžaduje další preventivní opatření, můžete přenést mléko z původního obalu do nového, čistého obalu. Tuto techniku může provést jeden poskytovatel zdravotní péče v pokoji pacienta. Podrobnou infografiku najdete na webové stránce HMBANA. • Před vstupem do matčiného pokoje zabalte jeden velký plastový úložný sáček s čistým spotřebním materiálem. Předtím, než vstoupíte do místnosti, proveďte hygienu rukou a oblečte si osobní ochranné prostředky. Položte sáček na pult nebo stůl. • Vydezinfikujte pracovní prostor (noční stolek nebo pult). Vytvořte pracovní plochu. Otevřete velký plastový sáček, který obsahuje nové skladovací nádoby, ale ponechte je uvnitř. Proveďte hygienu rukou a oblečte si nové rukavice. Vytvořte "novou" (čistou) plochu. • K odstranění víčka z původní láhve matky použijte čistou papírovou utěrku z čisté pracovní plochy. Použijte papírovou utěrku na uchopení původní láhve a nalijte obsah do nové čisté láhve. Pokud je objem mléka malý, přelijte mléko do perorální stříkačky. • Čistý úložný sáček s novými nádobami na mléko přepravte do novorozenecké jednotky. Nádoby na skladování mléka nevyžadují žádné další bezpečnostní opatření. Na nádoby na skladování mléka neaplikujte chemický dezinfekční prostředek. Chemická dezinfekce HMBANA doporučuje, že je zbytečné a nebezpečné používat chemické dezinfekční prostředky na nádoby na skladování mléka. Nemocniční dezinfekční prostředky prokazují široké antimikrobiální účinky na lékařské vybavení a na často dotýkané povrchy. Nádoby na lidské mléko, podobně jako jiné položky výživy pacienta, NEJSOU často dotýkané povrchy. Obecně řečeno, dezinfekční prostředky obsahují štítky registrované v EPA, které zakazují jejich použití na potravinách nebo na površích přicházejících do styku s potravinami. HMBANA podporuje pokyny CDC, které dává nemocnicím instrukce, aby používali dezinfekční prostředky na vysoce dotykových površích (např. Zábradlí postele, infuzní pumpy) a čistili povrchy přicházející do styku s potravinami běžnými hygienickými postupy. Pokud váš tým pro kontrolu infekcí vyžaduje použití chemického dezinfekčního prostředku, spolupracujte s odděleními výživy a životního prostředí, abyste určili dezinfekční prostředek, který lze bezpečně použít na površích přicházejících do styku s potravinami. Postupujte podle pokynů výrobce. Některé chemické dezinfekční prostředky vyžadují po aplikaci opláchnutí vodou. Na povrchy přicházející do styku s potravinami by se nikdy neměly používat vysoké nebo střední koncentrace chlornanu sodného (0,1% - 0,5% bělícího roztoku).
Instrukce na čištění a dezinfekci odsávačky Symphony při domácím použití
Toggle Content
Instrukce na čištění a dezinfekci odsávačky Symphony při použití v nemocnici
Jaké dezinfekční prostředky jsou schválené na používání na odsávačku Symphony a byly prokázané jako efektivní proti viru způsobujícímu COVID-19?
Většina dezinfekčních prostředků na povrchy na lékařské přístroje nezpůsobuje mechanické poškození odsávačky Symphony. Vždy se musí dodržovat pokyny a bezpečnostní informace dodavatele dezinfekčních prostředků na povrchy pro zdravotnické prostředky. Společnost Medela doporučuje používat povrchový dezinfekční prostředek na bázi alkoholu (minimálně 70% alkoholu). Následující dezinfekční prostředky jsou schváleny pro používání na odsávačku Symphony a podle jejich výrobců se osvědčily jako účinné proti SARS-CoV-2: • Meliseptol® rapid (B. Braun) • Hexaquart (B. Braun) • Incidin ™ Foam (Ecolab) • perform® (Schülke) • CaviCide1 (METREX). Seznam čisticích prostředků identifikuje, které činidla byly vyhodnoceny z hlediska kompatibility čištění s odsávačkou Symphony. Čistící prostředky, které nebyly vyhodnoceny nebo neprošly testováním kompatibility materiálů, by mohly mít neznámý nebo škodlivý vliv, pokud se použijí na povrchu Symphony. Důsledky mohou zahrnovat zhoršující se kosmetický nebo funkční výkon, poškozené povrchy nebo štítky zařízení, které způsobují okamžitou poruchu zařízení nebo dokonce způsobují dlouhodobé latentní poruchy.
COVID-19, Kojení a těhotenství. Fakta vs. dezinformace (nahraný webinář)
Video
Informační letáčky o kojení a COVID-19 ke stažení
Kojení a odsávání mateřského mléka během pandemie COVID-19
Pokyny pro zdravotníky: Kojení a odsávání mateřského mléka během pandemie COVID-19
Mateřské mléko, kojení a COVID-19. Co na to věda?
Podpora našich zákazníků a zaměstnanců
Poslední úprava 1.4.2020
Zdroj a více informací:
www.medela.com/breastfeeding/mums-journey/covid-19-information-concerning-breastfeeding
Kompletní přehled pokynů CDC týkajících se COVID-19 najdete na:
www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/specific-groups/pregnancy-guidance-breastfeeding.html
Doporučení UNICEF najdete na:
www.unicef.org/stories/novel-coronavirus-outbreak-what-parents-should-know
Pokud máte další otázky nebo obavy, obraťte se na svého lékaře.
Informace a materiály poskytnuté na této webové stránce nepředstavují a netvoří „zákonné rady“, avšak všechny informace dostupné na tomto webu jsou pouze pro obecné informační účely. Informace na této webové stránce nemusí představovat ty nejaktuálnější informace. Medela si vyhrazuje právo kdykoli doplnit tuto webovou stránku nebo změnit či vymazat jakékoli informace nebo materiály na tomto webu.
Tento web obsahuje odkazy na jiné webové stránky třetích stran. Tyto odkazy slouží pouze pro pohodlí čtenáře, uživatele nebo prohlížeče; Medela nedoporučuje ani neschvaluje obsah webů třetích stran.
Informace a materiály na této webové stránce jsou poskytovány „tak, jak jsou“; neprohlašujeme, že obsah je bezchybný. Přestože jsme se snažili zajistit přesnost a úplnost informací a materiálů na této webové stránce, nezaručujeme přesnost, úplnost, adekvátnost nebo platnost informací a materiálů obsažených na těchto webových stránkách nebo s nimi propojených.
Veškerá odpovědnost za kroky podniknuté nebo nečiněné na základě obsahu této webové stránky se tímto výslovně odmítá. Používání obsahu obsaženého na tomto webu nebo s ním propojeného je výhradně na Vaše vlastní riziko. Medela nepřebírá žádnou odpovědnost za jakékoli ztráty nebo škody způsobené použitím této webové stránky nebo spoléháním se na obsah této webové stránky.