Doporučení WHO týkající se kojení

Medela plně podporuje doporučení Světové zdravotnické organizace týkající se délky kojení.

Globální doporučení WHO říká, že pro dosažení optimálního růstu, vývoje a zdraví dítěte by matky měly výhradně kojit po dobu prvních šesti měsíců. Poté by měly děti začít dostávat vhodnou doplňkovou stravu a pokračovat v kojení až do věku dvou let nebo i déle.

 
Mezinárodní zdravotnické organizace se shodují na tom, že výživa ve formě kojení pomáhá během tohoto období s vývojem mozku dítěte, podporuje jeho růst, zvyšuje šance ve škole a v pozdějším věku snižuje rizika rozvoje takových nemocí, jako je cukrovka a obezita.1 Medela s těmito informacemi naprosto souhlasí.
 
Prvních tisíc dnů života dítěte, od početí zhruba po druhé narozeniny, vám nabízí jedinečnou příležitost, jak položit základy budoucího zdraví vašeho dítěte.2 Od chvíle, kdy otěhotníte, začne ve vašem těle růst úplně nový člověk. A za měsíc se také začne vytvářet úžasný nový systém krmení.3 Vaše mateřské mléko není jen plné bílkovin, minerálů, vitamínů a tuků, které jsou přesně v takovém poměru, jak to dítě potřebuje, ale je také plné tisíců ochranných látek, růstových faktorů a buněk, které bojují s infekcemi, pomáhají rozvíjet mozek dítěte a pokládají základy pro jeho budoucí zdraví - a také pro vaše zdraví. Kojení vám poskytuje ochranu před rakovinou prsu a může vás také ochránit před rakovinou vaječníků a cukrovkou 2. typu.1
 
Vaše úžasné mateřské mléko je vyrobeno přesně na míru pro vaše dítě, a to v každé fázi vývoje, od novorozence až po batole, a zároveň se mění podle jeho každodenních potřeb.4 Ve vašem mateřském mléce jsou doslova tisíce různých přísad, z nichž většinu nelze uměle napodobit.

 

Váš životní styl nemusí být dokonalý, abyste mohla kojit. Studie z celého světa ve skutečnosti ukazují, že i když mají maminky nedostatečnou stravu,5 kojení poskytuje v porovnání s podáváním náhradní kojenecké mléčné výživy množství výhod.1
 
A nejen to! Co se týká životního prostředí, kojení jednoznačně vede nad podáváním náhradní kojenecké mléčné výživy, protože nezahrnuje intenzivní chov zvířat a nadměrnou spotřebu vody, žádné emise z výroby nebo fosilních paliv, žádná dopravní paliva nebo emise a žádné obaly. Jen v USA se každý rok na náhradní kojeneckou mléčnou výživu použije 550 milionů kusů obalů.6
 
Náhradní kojenecká mléčná výživa se jako doplněk kojení nedoporučuje. Pokud totiž chcete i do budoucna zajistit dobrý přísun mléka, musí být prsa pravidelně kojením stimulována. Pokud chcete začít krmit dítě lahví, doporučujeme počkat, až budete mít dobře nastavenou tvorbu mléka a budete správně kojit. Pokud dítě pije náhradní kojeneckou mléčnou výživu, nemá hlad a nechce se z prsu krmit tak často. A právě to snižuje schopnost prsou produkovat dostatek mléka. Náhradní mléčná kojenecká výživa by se měla používat pouze tehdy, je-li to z lékařského hlediska nutné, a tyto důvody byste měla probrat se svým lékařem.
 

Reference

1 Victora CG et al. Lancet. 2016; 387(10017):475–490.

2 Thousand Days; 2019. Available from: https://thousanddays.org/why-1000-days/ 3 Hassiotou F, Geddes D. Clin Anat. 2013; 26(1):29–48.

4 Ballard O, Morrow AL. Pediatr Clin North Am. 2013; 60(1):49–74.

5 McClellan HL et al. Nutr Res Rev. 2008; 21(2):97–116.

6 Ecomall. Available from: https://www.ecomall.com/greenshopping/mbr.htm.