Mléčné banky a jejich úloha

Mléko v roli zachránce životů

Mateřské mléko, podobně jako krev, patří k těm vzácným tekutinám, které dovedou pomoci zachránit lidské životy. Platí to dnes stejně jako před téměř sto lety, kdy se v Kanadě předčasně narodila paterčata - holčičky. Jejich porodník tehdy prohlásil památnou větu: „Šanci přežít mají jen tehdy, pokud budou mít inkubátory a mateřské mléko“. A tak se americké ženy rozhodly pomoci. Každou noc putovalo nočním vlakem čerstvě odstříkané mateřské mléko na ledu do Kanady. Dívky jím byly živeny téměř půl roku - a přežily. Nejen, že přežily, všechny se dožily dospělého věku. I dnes dokáže mateřské mléko se svými nedocenitelnými a nenahraditelnými složkami takto pomáhat. Jen ho musíme mít v mléčných bankách a sběrnách dostatek.

MUDr. Marcela Černá, lékařka oddělení neonatologie, Ústav pro péči o matku a dítě v Praze, zakladatelka první mléčné banky v ČR

Dárcovství mateřského mléka se na první pohled může zdát Popelkou mezi ostatním dárcovstvím biologického materiálu. Nicméně současné poznání v oblasti výživy nedonošených nám poskytuje mnoho nezvratných důkazů, že z hlediska některých život ohrožujících komplikací, jako například závažné infekce či střevní záněty, ale především z pohledu dalšího vývoje nedonošených, je mateřské mléko nenahraditelné. Především pro novorozence s vysokým stupněm nezralosti a s porodní váhou často hluboko pod 1 000 g. Samozřejmě veškeré tyto výhody poskytuje především nativní mateřské mléko od vlastní maminky. Nicméně i mléko zpracované a skladované v bance mateřského mléka si ponechává mnoho z výhod, které poskytuje čerstvé mateřské mléko. Uvážíme –li že metodika šetrného zpracování a skladování dárcovského mléka v bankách se neustále vyvíjí, má před sebou dárcovství mateřského mléka rozhodně budoucnost. Zkušenosti ze zemí s vyspělou perinatologickou a neonatologickou péčí tento trend jednoznačně potvrzují.

MUDr. Milan Hanzl,PhD. primář neonatologického oddělení Perinatologického centra IP, Nemocnice České Budějovice Jak moc je důležitá

 

MLÉČNÁ BANKA a co to je?

Určitě jste výraz „mléčná banka“ již někdy slyšeli, ale opravdu víte, k čemu slouží? Všichni slýcháme, mléko je zdravé, mléko je škodlivé, pijte ho více, nepijte ho vůbec a každý si může o mléku vyhledat spousty informací a rozhodnout se, zda mléko ano, či ne. Ale úplně jinak je to s mlékem mateřským, jeho jedinečnost a nezastupitelnost je nezpochybnitelná. Poskytuje dítěti nejen všechny potřebné živiny a obranné látky, ale je to taky jediná vhodná potrava pro dítě do jeho zhruba šesti měsíců života. Většina maminek má mateřského mléka pro své miminko dostatek, ale co dělat, když to tak není, nebo nemohou z nějakého důvodu kojit. Potom je tady přece na výběr z celé řady umělých náhražek mléka. Jenže to není stejné, jen někdy nezbytné. Aby ale co nejvíce miminek mohlo dostávat přirozenou stravu, právě k tomu potřebujeme mléčné banky, které od matek dárkyň sbírají mateřské mléko, laboratorně jej vyšetří a pasterizují, aby bylo vhodné pro podání potřebným novorozencům. V Čechách je v současné době pouze několik mléčných bank a sběren a navíc se potýkají s nedostatkem mateřského mléka od dárkyň. Ať už je to malou informovaností, nezájmem veřejnosti nebo čímkoliv jiným, je toto potřeba změnit.

Rádi bychom vám na našich stránkách postupně přinášeli články o této problematice, potřebné informace k činnosti mléčných bank a zajímavosti o laktaci a kojení. Pro začátek přinášíme seznam mléčných bank s kontakty.

Mléčná banka v Praze

Ústav pro péči o matku a dítě

Podolské nábřeží 156, Praha 4, 147 00

Vedoucí lékař: MUDr. Marcela Černá tel: 296 511 522 email: mlecna.kuchyn@upmd.eu

 

Mléčná banka v Českých Budějovicích

Neonatologické oddělení, Nemocnice České Budějovice a. s.,

B. Němcové 54, 37087 České Budějovice

Staniční sestra: Mgr. Lucie Schwarzová Sestra BMM: Markéta Tůmová tel.: 387 875 738, 387 875 733 

 

Mléčná banka v Hradci Králové

Tkáňová ústředna Fakultní nemocnice Hradec Králové,

Sokolská tř. 581, 500 05 Hradec Králové

vedoucí Tkáňové ústředny: RNDr. PhMr. Lubomír Štěrba tel.: 495 833 750, 495 833 451 e-mail: mleko@fnhk.cz 

 

Mléčná banka v Mostě 

Jana Evangelisty Purkyně 270/5 434 64 Most Tel.: 478 032 160

Veronika Adamcová veronika.adamcova@kzcr.eu